Socrates Journal of Interdisciplinary Social Studies ISSN: 2757-5519

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


THE IMPACT OF THE COVID-19 PANDEMIC ON GLOBAL FOOD SECURITY
(THE IMPACT OF THE COVID-19 PANDEMIC ON GLOBAL FOOD SECURITY )

Author : Elnur ALLAHVERDİYEV    
Type :
Printing Year : 2022
Number : 17
Page : 101 - 115
Cite : Elnur ALLAHVERDİYEV , (2022). THE IMPACT OF THE COVID-19 PANDEMIC ON GLOBAL FOOD SECURITY. Socrates Journal of Interdisciplinary Social Researches, 17, p. 101 - 115. Doi: 10.51293/socrates.263.
    


Summary

COVID-19 salgını, ulusal gıda güvenliği kontrol sistemlerinin işletilmesinden sorumlu olan yetkili makamlar için istisnai ve benzeri görülmemiş bir zorluk teşkil etmekte olup, bu da ulusal düzenlemeler ve uluslararası tavsiyelere uygun olarak standart işlevlerin ve faaliyetlerin daha fazla uygulanmasını engeller oluşturdu. Birçok ülkede, yetkili makamlar çoğunlukla evden çalışmak mecburiyyetinde kaldı ve tüm yüz yüze toplantılar iptal edildi veya telekonferans olarak yapılandırıldı.

COVID-19 pandemisinin gıda güvenliği üzerindeki etkisini kısa ve uzun vadede tahmin etmek zor olsa da, özellikle bu erken aşamada bazı risk faktörleri şimdiden belirlenebilir. Önceki pandemilerden ve küresel krizlerden öğrenildiği gibi, gıda güvensizliği, özellikle en savunmasız nüfuslara yönelik kayıpların şiddetli olabileceği kırılgan ülkelerde hızla ve büyük ölçüde kötüleşmiştir. COVID-19 salgını dünya çapında yaşamlar, sağlık sistemleri, geçim kaynakları ve ekonomiler üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip, ancak gıda krizlerinde yaşayan nüfuslar, etkilerine karşı özellikle savunmasız durumda kalmışdır. Makalede, COVID-19 pandemisinin oluşturmuş olduğu gıda krizi ve yaranmış koşullar analiz edilmişdir.Keywords
Koronavirüs, pandemi, gıda, güvenlik, global, etki

Abstract

The COVID-19 pandemic is posing an exceptional and unprecedented challenge for the competent authorities responsible for operating national food safety control systems, which has created barriers to the further implementation of standard functions and activities in accordance with national regulations and international recommendations. In many countries, authorities have often had to work from home, and all face-to-face meetings have been canceled or structured as teleconferences.

While it is difficult to predict the impact of the COVID-19 pandemic on food safety in the short and long term, some risk factors can already be identified, especially at this early stage. As learned from previous pandemics and global crises, food insecurity has worsened rapidly and drastically, especially in fragile countries where losses to the most vulnerable populations can be severe. The COVID-19 pandemic has had a devastating impact on lives, health systems, livelihoods and economies worldwide, but populations living in food crises have been particularly vulnerable to its effects. In the article, the food crisis and the conditions created by the COVID-19 pandemic were analyzed.Keywords
Coronavirus, pandemic, food, security, global, impact

Advanced Search


Announcements

  LÜTFEN AÇIKLAMALAR VE DERGİ YAZIM KURALLARINI OKUDUKTAN SONRA ÇALIŞMANIZI YÜKLEYİNİZ.

  Sayın akademisyenlerimiz.

   

  Dergi yazım kurallarına uymayan çalışmalar kabul edilmemektedir. Zaman kaybına yolaçmamak maksadıyla lütfen yazım kurallarını dikkatle inceleyiniz.

  Ayrıca dergi ile ilgili diğer açıklamaların dikkate alınmasını rica ederiz.

   

  Saygılarımızla


  17. SAYI YAYINLANMIŞTIR.


Address :Yayıncı: Akademik Paylaşım Platformu Eğitim Ltd. Şti. Sorumlu Yazı İşleri Md : Dr. Nadire Kantarcıoğlu
Telephone :Tel : 0 312 566 00 20 Fax :Tel : 0 312 566 00 20
Email :socratesdergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri